1. Domů
  2. Domácnost
  3. Zapojení bazénové filtrace – jak na to?

Zapojení bazénové filtrace – jak na to?

Radovánky v bazénu jsou nedílnou součástí horkého léta. Jenže aby se voda brzy neproměnila v zelený brčál, je zapotřebí zvolit vhodnou filtraci. K dispozici jsou kartušové systémy pro menší bazény a stále oblíbenější a výkonnější písková filtrace. K zapojení obou budete potřebovat dvojici hadic pro vytvoření uzavřeného okruhu. Před spuštěním systému je zapotřebí vždy zkontrolovat, zda vše těsní, jak má. V opačném případě vám bude voda s nečistotami protékat přes filtraci a zařízení nijak nepomůže.

Stručné shrnutí:

Typy filtrace – dříve hojně rozšířená kartušová filtrace postupně mizí, využívá se pouze u menších nafukovacích bazénů do 8 m3, nízká pořizovací cena, nutnost častého čištění a nemožnost připojení dalšího příslušenství, mnohdy je zapotřebí doplnit válec nákladnou bazénovou chemií, písková filtrace postupně zlevňuje, je velmi výkonná, účinnější a výměna je nutná pouze jednou za dva roky, hodí se i do velkých bazénů.

Jak připojit kartušovou filtraci
– do stěny vsunout vpusť a výpust, vytvořit uzavřený okruh pomocí dvou hadic (jedna výpusť– čerpadlo, druhý čerpadlo–vpusť), zkontrolovat spojení a vypustit vzduch odvzdušňovacím ventilem, každých 14 dní je nutné filtrační válec důkladně vyčistit.

Jak připojit pískovou filtraci
– ke stěně bazénu připojit hladinový sběrač nečistot (skimmer), ten propojit hadicí s filtrací, druhou hadicí propojit filtraci s vpustí, vzdálenost mezi hranou bazénu a filtrací musí být alespoň 2 metru, aby se zařízení nedostalo do kontaktu s vodou.

Jak zapojit bazénovou filtraci se dočtete níže v článku.

Typy filtrace

Ještě předtím, než začnete řešit praktické zapojení filtrace, čeká vás volba vhodného filtračního systému. V současné době se na trhu setkáte se dvěma řešeními – kartušovou a pískovou filtrací. 

Kartušová filtrace se v poslední doba pomalu stává přežitkem. Pro svou nízkou výkonnost je vhodná pouze do malých bazénů, Obvykle se s ní setkáte u nafukovacích bazénů s objemem do 8 m3. Oblíbená je zejména pro svou nízkou pořizovací cenu. Naopak mezi nevýhody patří složité čištění a nemožnost využití příslušenství. Filtrační válec se bohužel poměrně brzy opotřebuje a mnohdy se nevyhnete použití bazénové chemie.

Naproti tomu písková filtrace zažívá v poslední době nárůst popularity. Dříve velmi nákladné řešení se postupně stává cenově dostupným, a tak se s ním můžete setkat stále častěji. Písková filtrace využívá přirozeného principu, kdy se nečistoty zachytávají křemičitým pískem. Čištění zabere mnohem méně času, je účinnější a navíc můžete připojit i další příslušenství. Pro svůj vysoký výkon se hodí i do větších bazénů. 

Jak připojit kartušovou filtraci

Připojení kartušové filtrace je velice jednoduché. Nejprve je nutné do otvoru v bazénové stěně vsunout průchod stěnou – vpusť a výpusť. Na průchod nasaďte hadici a její druhý konec připojte k filtračnímu zařízení. Celý okruh uzavřete připojením druhé hadice, která odvede vyčištěnou vodu zpět do bazénu. Po utažení všech spojů můžete zařízení uvést do provozu. Bezprostředně po spuštění filtrace je nutné vypustit vzduch odvzdušňovacím ventilem.

Při filtraci není doporučeno se koupat. Filtraci je zapotřebí každých 14 dní rozebrat, vyjmout a vyčistit kartušovou vložku, která má tendenci se zanášet. Vložka vydrží zhruba měsíc a půl a následně musí být vyměněna za novou. Postupem času navíc dochází k jejímu opotřebení, takže kvalita filtrace se neustále snižuje. Pokud dojde k zanesení hadice, musíte okamžitě přístroj vypnout a hadici vyčistit proudem vody. Velké nečistoty by mohly kartuši poškodit. 

Jak připojit pískovou filtraci

K úspěšnému připojení pískové filtraci musíte mít nejprve odpovídající vybavení. Jedná se o hladinový sběrač nečistot (tzv. skimmer), přechodový ventil, redukci, několik kusů hadic pro zabezpečení okruhu a objímky. Někdy bývají všechny komponenty přímo součástí balení s filtračním systémem, povětšinou si je však musíte dokoupit zvlášť. Před instalací se proto ujistěte, zda vše potřebné máte k dispozici.

U bazénů a vířivek jsou standardně připraveny průchody stěnou pro zapojení filtrace. Pokud vlastníte bazén se dvěma přípojkami bez skimmeru, vyplatí se nasávat vodu dolním otvorem a vracet ji zpět otvorem horním. Pokud se rozhodnete skimmer připojit, musíte všechny otvory uzavřít. Zařízení následně snímá vodu z hladiny, kde se povětšinou nachází nejvíce nečistot. 

Samotný postup je jednoduchý. Ke stěně bazénu připojíte skimmer. Do něj zapojíte hadici, která vede k filtru a konec hadice připojíte k filtraci. Druhou hadicí propojíte filtr s horním ventilem pro vpusť čisté vody. Jestliže máte filtr nad hladinou, umistěte mezi skimmer a filtr pevný ventil. Pamatujte, že vzdálenost mezi hranou bazénu a filtrací musí být alespoň 2 metry, místo filtrace musí být dobře přístupné, ideálně betonové nebo podsypané pískem.

Typ filtraceVýhodyNevýhody
KartušováNízká cena, snadné zapojeníMalá výkonnost, nutnost pravidelného čištění a výměn válce, dodatečné náklady na bazénovou chemii
PískováVysoký výkon, dlouhá životnost, snadné zapojení, bezúdržbový provoz, bez dodatečných nákladůVyšší pořizovací cena

Jak na solární ohřev vody na chatě jsme rozebrali v našem článku.

Článek aktualizován 31. 8. 2022