1. Domů
  2. Domácnost
  3. Kolik písku do filtrace?
  1. Domů
  2. Vířivky a bazény
  3. Kolik písku do filtrace?

Kolik písku do filtrace?

Pískové filtrace začínají jednoznačně dominovat našim zahradám. Není divu, když jsou oproti kartušovým systémům mnohem účinnější, rychlejší a nepotřebují výraznější údržbu. Výměnu písku zvládnete bez větších problémů i doma, jen je zapotřebí vědět, kolik jej do nádoby vložit. Tyto informace standardně poskytují výrobci filtračních systémů, případně je dohledáte na internetu. Vždy se jich držte, aby filtrace fungovala, jak má.

Stručné shrnutí:

Jak funguje písková filtrace – pískové filtrace v současné době stále rychleji vytlačují dřívější kartušové filtrace, fungují na přírodním principu, kdy voda prochází přes křemičitý písek, který ji zbavuje nečistot a čerpadlo ji vhání zpět do bazénu, výběr konkrétního modelu a množství písku závisí zejména na objemu bazénu, vždy je lepší zakoupit silnější systém, kdy se čerpadlo zbytečně nebude využívat na 100 % a déle vydrží.

Kolik písku vložit do filtrace
– množství potřebného písku bývá obvykle uvedeno v manuálu od výrobce filtrace, některé nádoby na písek jsou přímo vybaveny ryskou, po kterou je třeba hmotu sypat, pokud informace není uvedena, mohou pomoci webové stránky výrobce nebo uživatelské recenze, případně přímý dotaz na výrobce, vždy je lepší vložit méně písku než více, protože velké množství hmoty může vést k ucpání filtrace a zkrácení životnosti čerpadla.

Jak často písek měnit
– obvykle bývá uváděn interval co dva roky, závisí však hlavně na celkovém fungování filtrace, výměnu je nutné provést při snížení kvality filtrace a zvýšení tlaku, které indikují postupné zanesení písku nečistotami a jeho přeměnu na bahno.

Kolik písku do filtrace se dočtete níže v článku.

Jak funguje písková filtrace?

V současné době naleznete vedle sebe v obchodech dva typy bazénových filtrací – kartušové a pískové. První jmenovaná postupně z nabídky mizí, protože nepostačuje větším bazénům. Nutnost časté výměny kartuší také její provoz zbytečně prodražuje a ani efektivita bohužel není příliš vysoká. Náročnější zákazníky zase limituje nemožnost využití dalších bazénových zařízení, které se dnes stávají nedílnou součástí zahrad.

Písková filtrace funguje na velmi jednoduchém principu, který je dobře znám už z přírody. Říční i mořská voda se totiž přirozeně čistí a filtruje průchodem přes písčitý nebo kamenitý terén, na kterém se všechny nečistoty zachytí. U pískové filtrace tedy voda prochází hadicí přes křemičitý písek, který ji vyčistí a následně odchází zpět do bazénu. Jde o velmi efektivní a rychlý systém, který nevyžaduje významnější údržbu kromě pravidelné výměny písku. 

Výběr konkrétního modelu pískové filtrace závisí zejména na objemu bazénu. Podle množství čištěné vody potom vybíráte také čerpadlo, které se stará o její přesun z místa na místo. Jestliže zvolíte nedostatečně výkonný model, nejčastější komplikací bude špatně vyčištěná voda, případně brzké poškození čerpadla. Proto se vyplatí koupit mírně předimenzovaný systém, jehož čerpadlo nebude muset jet na 100 % výkonu.

Typ filtraceVýhodyNevýhodyKam se hodí
KartušováVelmi nízká pořizovací cena, snadná instalaceNízká efektivita, nutnost častého čištění a výměny filtračních kartuší, nelze připojit žádnou bazénovou technikuNejmenší bazény pro nenáročné 
PískováVysoká efektivita, široká nabídka modelů, bezúdržbový provoz, možnost připojení bazénové technikyVyšší pořizovací cena, náročnější instalaceK větším a častěji používaným bazénům

Kolik písku vložit do filtrace?

Odpověď na tuto otázku nemusíte dlouze vyhledávat ani využívat metodu pokus-omyl. Většinou naleznete tuto informaci v pokynech od výrobce, který udává objem vody, jaký je zařízení schopno vyčistit a současně obsahuje požadované množství písku. U některých systémů navíc naleznete přímo v nádobě rysku, která vám dá jasnou představu o tom, kolik písku je zapotřebí nasypat. Uvedenými hodnotami se snažte řídit za všech okolností.

Jestliže vložíte více, než je zapotřebí, efektivitu filtrace tím nezvýšíte. Právě naopak může dojít k zaseknutí čerpadla, protože voda nebude mít kudy odtékat. Stejně tak může dojít ke snížení průtoku, kdy problém zjistíte až po odklopení víka. Zejména zpočátku si vše raději důkladně prověřte, protože pokud je odtok zpomalen, dochází k postupnému opotřebovávání čerpadla, jehož životnost se tak poměrně výrazně zkracuje. 

V případě, že se vám nikde nepodařilo požadované hodnoty dohledat, zkuste internet. Někteří výrobci uvádějí všechny potřebné informace na svých webových stránkách, objevit je můžete i v uživatelských recenzích. Pokud vám ani vyhledávání nepomohlo, kontaktujte přímo výrobce filtrace. Do té doby raději zařízení nepoužívejte z důvodů uvedených výše, případně vložte menší množství písku. 

Jak často písek měnit?

Na intervalech měnění písku nepanuje jednoznačná shoda ani mezi zákazníky, ani mezi výrobci. Obvykle je doporučeno sledovat jakékoliv snížení kvality filtrace, které může poukazovat na nutnost výměny. Jedním z varovných znaků je zvýšení tlaku udávaného manometrem. Často totiž poukazuje na zanesení písku nečistotami nebo jeho zkamenění, čímž dochází k výraznému zhoršení jeho vlastností.

Jak si poradit při nízkém pH vody v bazénu jsme detailně rozebrali v našem článku.

Druhý indikátor spočívá ve snížení kvality filtrace. Jestliže je voda vycházející z čerpadla podobně špinavá jako ta, která na čištění teprve odchází, je výměna písku na místě. Postupným obrušováním se totiž křemičitý písek mění na hmotu podobnou blátu, která již rozhodně žádné nečistoty nezachytí. Nejčastěji bývá výměna nutná co dva roky.

Článek aktualizován 2. 10. 2022