1. Domů
  2. Domácnost
  3. Značky na troubě

Značky na troubě

Každá hospodyně by se měla naučit ze zkušenosti, jak jí konkrétní trouba peče. Začátečníka při ovládání trouby povedou značky. Stejně tak vám ikony pomohou se zorientovat, pokud jste si koupili novou troubu a zatím při jejím použití tápete.

Co přesně piktogramy na troubě znamenají a co byste měli vědět o jejím ovládání a konkrétním využití?

Stručné shrnutí:

Základní funkce trouby jsou:
• horkovzduch,
• horní a spodní ohřev,
• spodní ohřev,
• vrchní ohřev,
• gril,
• dolní ohřev s ventilátorem
.

Základní funkce

Trouby nezávisle na konkrétním výrobci obvykle disponují těmito funkcemi:


Symbol ventilátoru – horkovzduch

Horkovzduch neboli horkovzdušné pečení používá ventilátor, který v prostoru trouby rozhání horký vzduch.

Charakteristické je, že oproti klasickému pečení byste si v troubě, pokud tuto funkci využijete, měli teplotu snížit cca o 10 až 20°C ve srovnání s tím, co se uvádí v receptu. Trouba na horkovzduch se také nemusí předehřívat.

Tuto funkci uplatníte například u masa, které vyžaduje rovnoměrné pečení. Vhodná je i pro vánoční cukroví, které bude propečené.

Symbol dvou čárek – horní a dolní topné těleso

Tento typ pečení znamená, že topné články ve spodní i horní části trouby budou teplo rovnoměrně vyzařovat dovnitř trouby. Jde o základní funkci, například na plynových troubách nalezneme zpravidla pouze takovýto ohřev.

Trouba by se měla při tomto typu pečení předehřát. Doporučen je pro pomalé a jemné pečení. Pečivo nebo maso lze však péct pouze na jedné výškové úrovni.

Symbol čárky dole – dolní těleso

Tento piktogram ukazuje na funkci samostatného spodního ohřevu. Ne všechny trouby jsou jím však, pozor, vybaveny.

Pakliže ji vaše trouba má, posloužit vám může pro pomalé pečení či ohřívání jídel. Samostatný spodní ohřev využijete pro přípravu jídla ve vodní lázni nebo dopékání zespodu či na zavařování.

Symbol čárky nahoře – vrchní těleso

Pokud na troubě najdete tento symbol, značí to jednoduše samostatný horní ohřev. Opět ne každý model trouby jím je vybaven.

Tato funkce je vhodná pro pečení zvláště jemného pečiva nebo pro udržování pokrmů v teplém stavu po jejich přípravě.

Symbol čárky dole a ventilátoru – dolní těleso a ventilátor

Na své troubě můžete často najít i takovýto symbol. Pečení se v rámci funkce reguluje spodním tělesem a ventilátorem.

Tento režim je vhodný pro pečení kynutého těsta, které zvětší pouze mírně svůj objem a dále pro zavařování ovoce a zeleniny.

Symbol trojúhelníků špičkou k zemi – gril


V praxi tato funkce nebývá úplně často využívána, ačkoli je na současných troubách běžně k dispozici. Oproti klasickému grilu trouba pokrm griluje shora.

Funkci grilu můžete využít při pečení masa, které bude mít náležitě křupavou kůrku, případně i k zapékání zeleniny.

Další funkce u vaší trouby:

Běžně mohou trouby disponovat i dalšími funkcemi. Pokud na nich najdete symboly talířů, znamená to, že vaše trouba umí ohřívat nádobí. Předehřát je můžete proto, aby vám na nich servírovaný pokrm vydržel delší dobu teplý.

Symbol hvězdičky napovídá, že vaše trouba disponuje funkcí rozmrazování. To se hodí zejména pro šetrné rozmrazování masa. Ikona kapky zase napovídá na funkci čištění.

Piktogram ventilátoru v kruhu ukazuje na kruhové těleso, které je umístěno za ventilátorem a postará se o plnohodnotné horkovzdušné pečení. Ten však bývá výsadou hlavně dražších modelů trub.

Piktogramy se mohou napříč výrobci liší

Mějte na paměti, že každý výrobce spotřebiče může mít piktogramy mírně odlišné. V případě, že se potřebujete zorientovat přesněji, podívejte se do manuálu.

Pokud jej k dispozici nemáte, pokuste se zorientovat podle typového značení své trouby. Návod byste měli najít u výrobce. Podívejte se na jeho web, případně můžete zkusit poslat dotaz e-mailem. Většina výrobců je ochotna návod zaslat.

Článek aktualizován 14. 8. 2021

Napište komentář