1. Domů
  2. Zahrada
  3. Vyvýšený záhon ze ztraceného bednění

Vyvýšený záhon ze ztraceného bednění

Udržovaná a opečovávaná zahrada se v letních měsících stává zdrojem odpočinku, chutného ovoce a zeleniny. Pěstování nejrůznějších plodin představuje oblíbenou kratochvíli mnoha z nás, jeho metody i technická řešení se neustále zdokonalují. Mezi poslední výstřelky módy bezesporu patří vyvýšené záhony ze ztraceného bednění. V následujícím článku vás seznámíme s jejich výhodami a popíšeme, jak si jeden svépomocí vyrobit.

Stručné shrnutí:

Výhody vyvýšeného záhonu
– snadnější údržba, lepší dostupnost, absence plevele, bez rizika poškození domácími zvířaty, vhodné do menších zahrad.

Postup tvorby vyvýšeného záhonu – důkladné rozvržení místa, úprava terénu, prokypření půdy, výstavba obvodu záhonu z tvárnic, vložení organických zbytků, směsi hlíny s kompostem, zasazení rostlin.

Kdy má vyvýšený záhon smysl?

Pěstování na vyvýšených záhonech je známo skoro tak dlouho jako samotné zemědělství. V některých oblastech představuje jedinou možnost, jinde převládá spíše hluboce založený záhon, který profesionální zahradníci považují za lepší volbu. Jenže co dělat, pokud zahrada nenabízí dostatečně kvalitní půdu, každoročně je vystavena tisícům slimáků nebo se pracně opečovávané rostliny stávají obětí nenechavých tlapek domácích mazlíčků?

Řešení spočívá ve vyvýšeném záhonu. Můžete jej založit prakticky kdekoliv, a to i na betonové ploše, protože potřebnou zeminu dodáte. Jelikož náplň záhonu často tvoří organické zbytky, jedná se ve své podstatě o úrodný kompost, který není třeba dále hnojit. 

Vyvýšené záhony jsou snadno dostupné, při jejich údržbě se nemusíte tolik ohýbat, jsou jen minimálně ohroženy plevelem a není třeba je rýt. Paseku zde neudělají ani domácí mazlíčci.

Vyvýšený záhon má tedy smysl zejména tehdy, pokud nechcete péči o zahradu věnovat dlouhé hodiny. Život výrazně usnadní také starším lidem, kteří si pošetří záda a majitelům menších zahrádek s omezenou plochou. Záhony ze ztraceného bednění mají oproti těm dřevěným výhodu v podobě delší životnosti. V porovnání s plastem zase bodují svým vzhledem a netečností vůči horku. 

Typ záhonuVýhodyNevýhody
VyvýšenýSnadná údržba, bez rizika ohrožení zvířaty, absence plevelu, vhodné pro starší osoby, menší nároky na prostor.Rychlejší vysychání, nutnost údržby obvodových panelů, postupné „sedání“ půdy – nutno průběžného doplňování.
HlubokýVyšší výnosnost, přirozenější způsob pěstování rostlin, vhodný pro všechny druhy sazenic.Náročnější údržba, růst plevele, riziko pošlapání domácími mazlíčky, potřeba pravidelného kypření, časté ohýbání .

Jak vytvořit vyvýšený záhon ze ztraceného bednění?

Při tvorbě vyvýšeného záhonu ze ztraceného bednění věnujte pozornost několika základním krokům. Nejprve zvolte vhodné místo s dostatkem slunečního svitu a okolního prostoru pro snadnou údržbu. Nezapomínejte ani na dosah zahradní hadice pro pohodlné zalévání. Záhon můžete navrhnout v jakýchkoliv tvarech, záleží jen na na vaší fantazii a dílčích omezeních, která jsou dána tvarem ztraceného bednění.

Důkladně si připravte terén, prostor srovnejte a odstraňte dosavadní porost. Rozhodně se vyplatí půdu zkypřit. Následně vytvořte obvod záhonu pomocí ztraceného bednění. Výška by měla činit minimálně 70 cm. Pokud chcete snížit riziko vysychání záhonu, můžete jej vyložit fólií. Do přírodních zahrad se však pro svůj umělý charakter příliš nehodí. Jestliže se pro ni přeci jen rozhodnete, hledejte co nejekologičtější materiál. 

První vrstvu záhonu utvořte z organických zbytků – větví, hnoje, tlejícího listí nebo zbytků z kuchyně. Poté začněte vršit hlínu smíchanou s kompostem. Do těžké jílovité půdy se vyplatí přidat písek, který směs zjemní. Vše důkladně promíchejte tak, aby vznikla hmota vhodná pro pěstování. Po dokončení vám nic nebrání v nasazení vytoužených rostlinek. Vzhledem k tomu, že beton má sklony k vysušování, pamatujte na důkladnou zálivku.

Článek aktualizován 12. 8. 2021

Napište komentář