1. Domů
  2. Sport
  3. Správná délka švihadla

Správná délka švihadla

Švihadlo je nejen dětskou hračkou, ale i skvělou cvičební pomůckou. Velmi efektivně díky němu spálíte přebytečné tuky.

Stačí vám přitom jen několik málo týdnů, než uvidíte první výsledky. Švihadlu bychom se měli věnovat cca 10 minut denně. Časová investice do cvičení je proto jen malá. Navíc jde o náčiní, které se doslova vejde i do kabelky. Cvičit tedy můžete všude. Problém není ani malý byt, který neumožňuje, abyste doma měli jiné přístroje.

Švihadla se hodí především pro posílení svalů na nohou, které při skákání zabírají skutečně intenzivně. Můžete je proto začlenit do kardio cvičení či kruhového tréninku.

Stručné shrnutí:

Švihadlo se vybírá podle tělesné výšky.

Běžně by jeho konce měly sahat do podpaží.

Délka švihadla se pohybuje od 210 do 300 cm.

Jak vybrat délku švihadla

Klíčovým parametrem je u každého švihadla hlavně délka. Ta souvisí s vaší tělesnou výškou. Je velmi důležitá, protože příliš krátké švihadlo brání správnému pohybu těla a nutí kolena se příliš ohýbat. Dlouhé švihadlo vám bude cvičení stejně tak komplikovat, protože se zachytává za nohy.

Jednoduché pravidlo praví, že vhodnou délku švihadla poznáte, pokud se postavíte snožmo na střed švihadla. Poté uchopte oba konce a vztáhnete je přímo vzhůru. Konce by vám měly dosahovat do podpaží.

Délku švihadla tedy můžeme orientačně podle konkrétní tělesné výšky určit zhruba takto:

  • výška pod 150 cm = 210 cm
  • výška 160 – 170 cm = 250 cm
  • výška 170 – 180 cm = 275 cm
  • výška 180 – 190 cm = 285 cm
  • výška nad 190 cm = 300 cm

Švihadla s nastavitelnou délkou

Současná švihadla jsou již k dispozici také s délkou nastavitelnou. Regulace bývá možná jednoduše pomocí posuvné zarážky uvnitř jednoho madla.

Zejména cvičebním začátečníkům se doporučuje si na délku 2 až 5 cm ke švihadlu přidat. Není však dobré švihadlo prodlužovat více, mechanika skoků by se tím značně změnila, což už pro trénink není vhodné. Prodloužení je vhodné proto, že uslyšíte švihy lana o zem, což vám dovolí si osvojit správné tempo a techniku. Jakmile je zvládnete a nabudete více obratnosti, můžete si švihadlo zkrátit.

Článek aktualizován 14. 8. 2021

Napište komentář