1. Domů
  2. Sušičky prádla
  3. Kam umístit sušičku prádla?

Kam umístit sušičku prádla?

Pořídili jste si novou sušičku a teprve nyní začínáte přemýšlet nad tím, kam ji vlastně dáte? Naštěstí není třeba ztrácet hlavu ani v případě, že nemáte místa zrovna nazbyt. Variant pro umístění nového spotřebiče je hned několik a jednu z nich bude jistě možné použít i u vás doma. V následujícím článku si je rozebereme a představíme si jejich hlavní výhody a nevýhody.

Shrnutí článku:

Nejvhodnější místo – nejčastěji bývá sušička v koupelně či kuchyni vedle pračky, uložení ve vestavné nebo volně stojící skříni zase redukuje hluk.

Vedle pračky nebo na ní – umístění sušičky vedle pračky je jednodušší a nevyžaduje pořízení žádných dodatečných prvků, mezikus zase vytvoří zdání jednolitosti a ušetří tolik potřebný prostor.

Nouzové řešení – pořízení kombinovaného spotřebiče 2v1.

Nejvhodnější místo pro umístění sušičky prádla je vždy co nejblíže pračky.

Nejvhodnější místo

Úplně na začátku se zamyslete nad tím, které místo v bytě se stane novým domovem sušičky. Zatímco v případě pračky musíte brát ohled na přípojku vody a odpadu, u sušičky máte mnohem širší škálu možností. Asi nejčastěji se setkáte se sušičkou v koupelně. Zejména v novostavbách a menších bytech se ale využívá i jiných řešení, protože spotřebiče ruší vzhled koupelny nebo zde pro ně jednoduše není dostatek místa. 

Další možností je umístění sušičky v kuchyni, kde často bývá i pračka. Některé domácnosti zase dávají přednost uzavření spotřebiče ve skříni. Šetří tím potřebné místo a skříň navíc pomáhá tlumit zvuk motoru. Asi nejméně doporučujeme zapojení sušičky v ložnici, i když zejména v malých garsonkách není jiná možnost. Snažte se zde alespoň volit co nejtišší modely.

Vždy se snažte sušičku umístit co nejblíže pračky. Ideální je, pokud můžete vyprané prádlo jednoduše přendat z jednoho bubnu do druhého.

Vedle pračky nebo na ni?

Pokud jste se rozhodli najít sušičce místo co nejblíže pračky, máte dvě možnosti – postavit spotřebiče vedle sebe nebo sušičku umístit na pračku prostřednictvím mezikusu. První řešení je jednodušší, protože nemusíte řešit žádné upevňování. Počítejte však alespoň se dvěma metry volného prostoru, s čímž mohou mít zejména majitelé starších domů velké problémy.

Stále oblíbenější je komínové sestavení, kdy sušičku upevníte na pračku pomoci mezikusu. Ten sušičku zafixuje a opticky sladí, takže působí jako jeden celek. Dražší mezikusy bývají často výsuvné, takže poslouží i pro odložení vypraného prádla. 

V následující tabulce uvádíme výhody a nevýhody jednotlivých uspořádání:

UspořádáníVýhodyNevýhody
Vedle sebeSnadná instalace, jednodušší vkládání prádlaVýraznější nárok na volné místo
Sušička na pračceÚspora místaNutnost pořízení mezikusu, náročnější instalace

A když to nejde vůbec?

Jestliže pro vá vlivem nedostatku prostoru není schůdné ani jedno z výše uvedených řešení, existuje poslední možnost – pořízení kombinace 2v1, která zabere stejně místa jako pračka. Bohužel však zde musíte počítat s určitými kompromisy, které vyplývají z nutnosti zajistit jak praní, tak sušení v jediném bubnu. Kapacita pro sušení navíc bývá u těchto modelů nižší než pro praní, takže vám nezbude než část prádla pověsit nebo jej nechat na později.

Článek aktualizován 8. 5. 2021

Napište komentář