1. Domů
  2. Recenze produktů
  3. Recenze kávovaru De’Longhi Scultura ECZ 351.GY

Recenze kávovaru De’Longhi Scultura ECZ 351.GY

Pákový kávoar De’Longhi Scultura ECZ 351.GY v šedé barvě je určený pro přípravu nápojů z mleté kávy, E.S.E podů, napěnění mléka a výdej horké vody. Protože se dostal i k nám do redakce, přinášíme vám jeho recenzi.

Základní pohled na celý kávovar a příslušenství

Vybavení odpovídá základní verzi

Spotřebič disponuje základním příslušenstvím v podobě kovových filtrů na mletou kávu a kávové pody. Kovové filtry jsou dostatečně velké na přípravu velkého množství mleté kávy. Bohužel, někdy kovový filtr zůstane viset ve sprše bojleru a páku vyjmete prázdnou. V takovém případě, je nutné kovový filtr vyjmout manuálně. Pozor, poměrně dlouho zůstává horký. Součást vybavení je odměrka na mletou kávu a rukojetí uzpůsobenou k upěchování mleté kávy do filtru. Nádobku na napěnění mléka je nutné dokoupit zvlášť.

Pohled na kávovar ze spoda

Odkládací plocha na šálky a odkapávací miska jsou volně odnímatelné, údržba je tedy velmi snadná. Doporučuji předem si ověřit, zda se vám pod trysky sprchového bojleru vejde váš oblíbený šálek. Prostor mezi sprchovým bojlerem není příliš vysoký a nenabízí tak možnost, oblíbených velkých sklenic kávy. Případně se dá prostor pořešit vysunutím odkládací plochy pro šálky a získat tak pár centimetrů navíc, ale je to zbytečně pracné pro přípravu každé kávy.

K celé přípravě kávy postačí tři tlačítka a jeden otočný knoflík. Ovládání je velice jednoduché a intuitivní, doplněné světelným upozorněním připravenosti kávovaru. 

Funkční spotřebič s nutným pravidelným servisem

Tryska k výdeji horké vody slouží zároveň jako napěňovač mléka. Pro přípravu kávy s mlékem a horkého čaje, je tedy nutné zvolit vhodné pořadí a nebo trysku umýt. Po několika měsíčním používání s trysky odkapává voda i když je otočný knoflík v poloze zavřeno a je tedy praktické, mít pod tryskou neustále nádobku nebo počítat s každodenním vyjmutím a čištěním odkládací plochy pro šálky. Otočný knoflík na sobě nemá viditelnou rysku pro polohu uzavřeno. Pokud tedy necháváte po přípravě kávy knoflík otočený jako otevřený pro uvolnění páry, zkontrolujte si před přípravou nové kávy jeho polohu. 

Maximální velikost šálku se spodní mřížkou

Pro porovnání: Předešlý model silnější třídy měl po třech letech problém s protékáním vody tryskou na mléko. Zdá se tedy, že tyto řady kávovarů, mají stejný problém. Autorizovaný servis může otočný knoflík uvést do továrního nastavení, případně vyměnit těsnění. Počítejte však s neustálou finanční investicí. 

Bez spodní mřížky lze využít i větší hrnek

Příprava mléka a tělo kávovaru

Pákový kávoar De’Longhi Scultura ECZ 351.GY disponuje tlakem 15 bar a to se projeví při hodně napěchované mleté kávě ve filtru, voda může mít problém s protékáním skrz mletou kávu. Mléko napěňovač připraví perfektně. I tuto přípravu ovlivňuje vztlak, lepší zkušenost mám s mlékem rostlinným než kravským. Rostlinné mléko snáze napění a pěna je hustší. Nádržka na vodu o objemu 1,4 l je dostatečná pro přípravu několika šálků kávy. Doba pro nahřátí vody k přípravě trvá jednu minutu a 25 vteřin. Doba pro nahřátí napěňovače dalších 20 vteřin.

V kávovaru lze připravit dva šálky kávy najednou. Integrovaný mlýnek ani chladící box na mléko není součástí tohoto modelu pákového kávovaru. Pochromované provedení působí hezkým dojmem, nicméně šmouhy a nečistoty jsou na něm velmi snadno vidět. Kávovar má bezpečnostní vypnutí po 20 minutách. Přípravek doporučený k pravidelnému odvápnění kávovaru, je běžně dostupný u všech běžných prodejců kávovarů.

Celkové hodnocení

Spolehlivý spotřebič s ohledem na jeho příznivou cenu, ale nepočítejte s dlouhodobou perfektní funkčností. Časem začne být kávovar hlučnější, odkládací miska lehce vibruje a je to slyšet. Mistička, kterou musíte mít pod hůře těsnící tryskou na páru, někdy až odskáče mimo odkládací misku a spadne. Nicméně svou hlavní funkcí pákový kávovar De’Longhi Scultura ECZ 351.GY plní na jedničku.

Výsledné kapučíno z kávovaru Delonghi ECZ 351.GY
Článek aktualizován 6. 4. 2021

Napište komentář